Дунё мамлакатларида аҳолини рўйхатга олиш қандай ўтказилган
БМТ Статистика комиссияси Аҳоли масалалари бўйича комиссия билан биргаликда минтақавий статистик конференцияларнинг иштирокида 1950 ва 1960 йиллардаги биринчи Жаҳон аҳоли рўйхатини ўтказиш дастурларини ишлаб чиқди. Тахминан бир вақтнинг ўзида ва ягона тамойил бўйича ўтказиладиган дунёнинг алоҳида штатлари ва ҳудудлари аҳолисини рўйхатга олиш тўплами бўлган Бутунжаҳон аҳоли рўйхатини ўтказиш таклифи шундай амалга оширилди. Таклифнинг ўзи 1897 йилда Халқаро статистика институтининг Санкт-Петербург сессиясида илгари сурилган. Афсуски, Жаҳон аҳолисини рўйхатга олиш ҳеч қачон 1900 ёки 1940 йилларда бўлмаган. Кейинчалик, ҳар ўн йилликнинг бошида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти аҳоли ва уй-жойларни рўйхатга олиш бўйича тамойиллар ва тавсияларни, шунингдек, рўйхатга олиш материалларини ишлаб чиқиш учун схема жадвалларини ўз ичига олган махсус ҳужжат чиқаради. Бугунги кунда кўпроқ мамлакатлар ушбу тавсияларга амал қилмоқда. Уларнинг аксарияти ҳар 10 йилда бир марта аҳолини рўйхатга олиш ўтказади .
Шахсан ҳам, Интернетда ҳам, эски маълумотларга кўра, бу тур биринчи марта сайёра миқёсида минг йилликлар бўйида, 1998 йилдан 2002 йилгача ўтказилган. Хусусан, сўнгги аҳолини рўйхатга олиш Буюк Британияда 2001 йил 29 апрелда бўлиб ўтди. Бу 20чи аҳолини рўйхатга олиш бўлиб, у «Мени сананг!» шиори остида ўтказилди. Биринчи марта ўз-ўзини ҳисоблаш усули қўлланилди - агар 1991 йилда тўлдирилган сўровномалар аҳолини рўйхатга олувчилар томонидан тарқатилган ва тўпланган бўлса, 2001 йилда аҳолини рўйхатга олувчилар фақат тўлдирилган анкеталарни фуқароларнинг уйларига этказиб беришган. Фуқароларнинг ўзлари тўлдирилган анкеталарни қайтариб юбориш манзили кўрсатилган конвертда почта орқали бепул юбордилар. Яна бир нарса - Британия ҳукумати 2001 йилги сўровномадан даромадлар ҳақидаги саволни чиқариб ташлашга қарор қилди, бу амалиёт кўрсатганидек, кўплаб фуқароларнинг аҳолини рўйхатга олишда қатнашишдан бош тортишининг асосий сабабидир. Бельгиядаги кампания бизнинг тушунчамиздаги анъанавий аҳолини рўйхатга олишдан ҳам фарқлироқ эди. У эрда сўнгги классик аҳоли рўйхати 1991 йил 1 мартда ва ҳатто ўша пайтда ҳам Миллий реэстр асосида ўтказилди. Ва бу шундай амалга оширилди - Миллий реэстрдан олинган асосий идентификация маълумотлари (исми, фамилияси, манзили) кўрсатилган олдиндан босилган сўровномалар почта орқали аҳоли реэстрида, шунингдек реэстрларда рўйхатга олинган барча шахсларга юборилди. Муниципал маъмуриятларни юритувчи чет эл фуқаролари. Ҳар бир муниципал туман маълум миқдордаги аҳолини рўйхатга олувчиларни (тахминан 275 уй хўжалиги ёки 700 киши учун битта рўйхатга олувчи ҳисобига) жалб қилди, уларнинг вазифаларига фуқароларнинг уйларидан рўйхатга олиш бланкаларини йиғиш киради. 1991 йилги аҳолини рўйхатга олиш натижалари Бельгия Бош вазири ҳузуридаги илмий-техник тадқиқотлар ва маданий фаолият департаменти томонидан ишлаб чиқилган ижтимоий-иқтисодий кўрсаткичлар банкини тузатиш ва марказлаштириш дастури учун асос бўлди. Бошқача қилиб айтганда, 1991 йилдаёқ аҳолини Миллий реэстрдан осонгина аниқлаш мумкин бўлганлиги сабабли , аҳолини рўйхатга олиш тадбирининг ушбу вазифаси ўзининг асосий аҳамиятини йўқотди ва биринчи ўринда мамлакат аҳолисини ижтимоий-иқтисодий контекстда тавсифловчи параметрларни ўрганиш туради. Шунга қарамай, кўпгина Эвропа мамлакатларида, Германия ва Швециядан ташқари, 2000-2002 йиллардаги аҳолини рўйхатга олиш эски қонунлар бўйича ўтказилди. Европа Кенгаши давлатларининг умумий аҳолиси 2001 йил бошида 785 миллион кишини ташкил этди, бу ўтган йилга нисбатан 2 миллион кишига кам. БМТ раундининг воқеаси 2000 йил 1 ноябрдан 15 ноябргача Хитой Халқ Республикасида бўлиб ўтган аҳолини рўйхатга олиш деб ҳисобланиши керак.
Дастлаб, Хитой Халқ Республикаси Давлат статистика бошқармаси аҳолини қайта санашни 10 кун ичида ўтказишни режалаштирган эди, бироқ катта ҳажмдаги ишлар белгиланган муддатни бажаришга имкон бермади ва аҳолини рўйхатга олиш яна беш кунга узайтирилди. 2001 йил март ойида дастлабки натижалар эълон қилинди, унга кўра Хитойда 2000 йил 1 ноябрь соат 0 да умумий аҳоли сони 1,29 миллиард кишини ташкил этди. АҚШда охирги аҳолини рўйхатга олиш 2000 йилда ўтказилган. Штатларда аҳолини рўйхатга олиш кампанияларининг асосий муаммоси аҳолининг паст фаоллиги эди. Аҳолини рўйхатга олишдан бўйин товлаганлик учун жарималар тизими самарасиз эканлигига ишонч ҳосил қилган АҚШ расмийлари бошқа йўлни танладилар - улар аҳолини рўйхатга олиш буджетини 6 баробарга оширдилар ва бу пуллар асосан реклама кампаниясига йўналтирилди. Аҳолини рўйхатга олиш бюроси ушбу кампания учун махсус жамоатчилик билан алоқалар агентлигини тузди. Аҳолини рўйхатга олиш анкеталари мамлакатнинг барча аҳолисига юборилди, улар тўлдирилгандан сўнг Бюрога қайтарилди. Якуний босқичда рўйхатга олиш бланкалари олинмаган аҳолининг уйларига махсус рўйхатга олувчилар келди. Натижада, реклама Интернет, телевидение, радио ва босма оммавий ахборот воситаларида жойлаштирилди ва бу охир-оқибат америкаликларнинг кўпчилигига жавоб беришга имкон берди.
АҚШдаги асосий шиор: «2000 йилги аҳолини рўйхатга олиш - бу сизнинг келажагингиз. Уни бўш қолдирманг». Мутахассислар 2000 йилги Америка аҳолини рўйхатга олишни Иккинчи Жаҳон уруши тугаганидан кейин ўтказилган барча тадқиқотларнинг энг муваффақиятлиси деб ҳисоблашади.

Как проводилась перепись населения в странах мира
Статистическая комиссия ООН совместно с Комиссией по народонаселению разработала первые программы Всемирной переписи населения в 1950-1960-х годах при участии региональных статистических конференций. Так было реализовано предложение о проведении Всемирной переписи населения, представляющей собой совокупность переписей населения отдельных государств и территорий мира, проводимых примерно одновременно и по одному и тому же принципу. Само предложение было выдвинуто в 1897 году на петербургской сессии Международного института статистики. К сожалению, ни в 1900-х, ни в 1940-х годах Всемирная перепись населения не проводилась. Затем в начале каждого десятилетия ООН выпускает специальный документ, содержащий принципы и рекомендации по проведению переписей населения и жилищного фонда, а также схематические таблицы для разработки переписных материалов. Сегодня все больше стран следуют этим рекомендациям. Большинство из них проводят перепись каждые 10 лет.
По старым записям, как личным, так и интернет-, этот тип впервые состоялся в планетарном масштабе на рубеже тысячелетий, с 1998 по 2002 год. В частности, последняя перепись населения прошла в Великобритании 29 апреля 2001 года. Это 20-я перепись, которая будет называться «Посчитай меня!» проводится под лозунгом Впервые был использован метод самопереписи - если в 1991 году заполненные анкеты раздавались и собирались счетчиками, то в 2001 году на дом гражданам доставлялись только заполненные счетчиками анкеты. Граждане сами бесплатно отправляли заполненные анкеты по почте в конверте с обратным адресом. Другое дело - британское правительство решило исключить из опроса 2001 года вопрос о доходах, что, как показывает практика, является основной причиной отказа многих граждан от участия в переписи населения. Кампания в Бельгии отличалась от традиционной переписи населения в нашем понимании.
Последняя классическая перепись населения проводилась там 1 марта 1991 года, да и то она проводилась на основе Национального регистра. А делалось это так - заранее распечатанные анкеты с основными идентификационными данными (имя, фамилия, адрес), взятыми из Национального реестра, были разосланы по почте всем лицам, зарегистрированным в регистре народонаселения, а также в регистрах. Иностранные граждане возглавляют муниципальные администрации. В каждом муниципальном районе работало определенное количество счетчиков (приблизительно один счетчик на 275 домохозяйств или 700 человек), в обязанности которых входил сбор переписных листов на дому граждан. Результаты переписи 1991 года легли в основу программы корректировки и централизации банка социально-экономических показателей, разработанной Департаментом научно-технических исследований и культурной деятельности при премьер-министре Бельгии. Иными словами, поскольку в 1991 году стало возможным легко определять численность населения по Национальному регистру, эта задача переписи населения потеряла свое основное значение, и на первое место выходит изучение параметров, характеризующих численность населения страны в социально-экономическом плане. контекст. . Однако в большинстве европейских стран, за исключением Германии и Швеции, перепись 2000-2002 годов проводилась по старым законам. Общая численность населения стран Совета Европы на начало 2001 года составляла 785 миллионов человек, что составляет менее 2 миллионов человек по сравнению с предыдущим годом. Событием тура ООН следует считать перепись населения, проходившую в Китайской Народной Республике с 1 по 15 ноября 2000 года. Первоначально Национальное бюро статистики Китайской Народной Республики планировало провести повторную перепись в течение 10 дней, однако большой объем работы не позволил уложиться в сроки, и перепись была продлена еще на пять дней. В марте 2001 года были обнародованы предварительные результаты, согласно которым общая численность населения Китая на 0:00 1 ноября 2000 года составляла 1,29 миллиарда человек. Последняя перепись населения США проводилась в 2000 году. Основной проблемой переписных кампаний в штатах была низкая активность населения.
Убедившись, что система штрафов за уклонение от переписи неэффективна, власти США выбрали другой путь - увеличили бюджет переписи в 6 раз, и эти деньги в основном были направлены на рекламную кампанию. Для этой кампании Бюро переписи населения создало специальное агентство по связям с общественностью. Переписные листы были разосланы всем жителям страны и после их заполнения возвращены в Бюро. На заключительном этапе к жильцам, не получившим регистрационные формы, приехали специальные регистраторы. В результате реклама была размещена в Интернете, на телевидении, радио и в печатных СМИ, что в конечном итоге позволило откликнуться большинству американцев.
Главный лозунг в США: «Перепись 2000 года — ваше будущее». Не оставляйте его пустым». Эксперты считают перепись населения США 2000 года наиболее успешной из всех опросов, проведенных после окончания Второй мировой войны.