Мактабгача таълим тизимида инновацион ёндашувлардан фойдаланилмоқда
Янгиҳаёт туманида боғча тарбияланувчиларининг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш, уларнинг ижодий салоҳияти ва касб-ҳунарга бўлган қизиқишини оширишда янгича ёндашувлар йўлга қўйилмоқда.
Хусусан, туманимизнинг 48-сонли давлат мактабгача таълим ташкилотида “Долзарб 90 кун” лойиҳаси доирасида Сингапур давлати тажрибаси ва СТЕАМ таълим тизими асосида СТЕАМ лабораторияси ташкил этилган.
Ушбу лабораторияда фаолият юритаётган “Кичик лаборантлар”, “Каштачилик”, “Кичик ошпазлар” каби тўгараклар болажонларнинг технология, муҳандислик, санъат математика ва табиий фанлар бўйича билим ҳамда кўникмаларини янада оширишга хизмат қилмоқда.
Шунингдек, ушбу чора-тадбирлар самарадорлиги туман депутатлари ҳамда мактабгача ва мактаб таълими бўлими мутасаддилари томонидан назорат қилиб борилмоқда.

В районе Янгихаёт внедряются новые подходы для содержательной организации свободного времени воспитанников детских садов, повышения их творческого потенциала и интереса к профессии.
В частности, в рамках проекта «Долзарб 90 Кун» в государственной дошкольной образовательной организации № 48 нашего района создана STEAM-лаборатория, основанная на опыте государства Сингапур и системы STEAM-образования.
В этой лаборатории действуют такие клубы, как «Маленькие лаборанты», «Вышивка», «Маленькие повара», которые способствуют дальнейшему совершенствованию знаний и навыков детей в области технологии, инженерии, искусства, математики и естественных наук.
Также эффективность данных мер контролируется депутатами района и сотрудниками отдела дошкольного и школьного образования.