Маҳалла ролини оширишга алоҳида эътибор қаратилмоқда
Бугун туман ҳокимининг сектор раҳбарлари, ҳоким ўринбосарлари, «Маҳалла еттилиги» вакиллари билан маҳаллалар фаолиятини қўллаб-қувватлашни янада такомиллаштириш бўйича навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилиш кун тартибида маҳаллабай ишлашга масъул бўлган шахслар фаолиятини самарали ташкил этиш, «Маҳалла еттилиги»нинг ўзаро ҳамкорлигини таъминлаш ҳамда фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини амалга ошириши учун зарур шарт-шароитларни яратиш масалалари кўриб чиқилди .
Шунингдек, масъул шахсларга маҳаллаларнинг ички ресурсларини аниқлаш ва уларни ижтимоий хизматлар ва ёрдам кўрсатишга сафарбар этиш, молиявий имкониятларини ошириш, фуқароларни миллий қадриятлар ва урф-одатларни ҳурмат қилишга чақириш ва бошқа масалалар юзасидан зарур тавсия ва топшириқлар берилди.

Особое внимание уделяется повышению роли махалли
Сегодня состоялась очередная встреча хокима района с начальниками секторов, заместителями хокима, представителями «семёрки» махаллей по вопросу дальнейшего совершенствования поддержки их деятельности.
В повестку дня заседания вошла эффективная организация деятельности лиц, ответственных за работу в махалле, обеспечение взаимного сотрудничества «семёрки» и создание необходимых условий для реализации деятельности органов самоуправления граждан.
Также ответственным лицам были даны необходимые рекомендации и поручения по определению внутренних ресурсов махаллей и мобилизации их для оказания социальных услуг и помощи, повышению их финансовых возможностей, призыву граждан к уважению национальных ценностей и традиций и другим вопросам. .