Тошкент шаҳрида ўтказилаётган ёшлар ойлигининг олдинги йилларга нисбатан фарқли жиҳати шундаки, бу йилги дастур пойтахтдаги ёшларнинг ҳар бир қатлами учун мўлжалланган лойиҳа ва тадбирларни ўз ичига олган.
Жумладан, пойтахтда ўтказилаётган ёшлар ойлиги доирасида Давлат хавфсизлик хизмати, Тошкент шаҳар ИИББ ҳамда ҳамкор ташкилотлар ёшлар иштирокида спорт, соғломлаштириш ва ватанпарварлик лойиҳасини амалга оширмоқда.
Ёшлар Чирчиқ дала ўқув майдонида бўлиб, оммавий қирғин қуролларидан ҳимояланиш, тактик тайёргарлик, амалий ўқ отиш, ҳарбий тиббий тайёргарлик, жисмоний тайёргарлик, ўқ отиш каби машғулотларда иштирок этишди.
Бундан ташқари, улар учун Бўстонлиқ туманидаги “Ёшлар оромгоҳи”да малакали психологлар, таниқли инсонлар иштирокида учрашувлар ва амалий машғулотлар ўтказилди. Шунингдек, ёшлар ўртасида турли хил мусобақалар, танловлар ва амалий машғулотлар ўтказилиши ҳам режалаштирилган.

Отличие Месяца молодежи, который проходит в Ташкенте от аналогичных мероприятий предыдущих лет заключается в том, что программа включает в себя проекты и мероприятия для всех слоев столичной молодежи. В данных мероприятиях активно участвует и молодёжь Янгихаётского района.
В частности, в рамках Месяца молодежи в Ташкенте Служба государственной безопасности, ГУВД и партнерские организации проводят спортивные, оздоровительные и патриотические проекты с участием молодежи.
Молодые люди посетили полевой полигон Чирчик и приняли участие в тренировках по защите от оружия массового поражения, тактической подготовке, практической стрельбе, военно-врачебной подготовке, физподготовке.
Кроме того, в «Молодежном лагере» в Бостанлыкском районе для них организованы встречи и мастер-классы с квалифицированными психологами и знаменитостями. Также планируется проведение различных конкурсов, соревнований и практических занятий среди молодежи.