Хотин-қизларга бир марталик моддий ёрдам кўрсатилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022-йил 31-мартдаги “Хотин-қизлар муаммоларини ўрганиш ва ҳал этиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 145-Қарорига мувофиқ “Аёллар дафтари”га киритилган хотин-қизларга моддий ёрдам кўрсатиш тартиби тасдиқланган.
Мазкур тартибга асосан, Янгихаёт туманида “Аёллар дафтарига”га киритилган хотин-қизларнинг 3- тоифадаги 1614 нафари 4-тоифадаги 587 нафари ҳамда 6-тоифадаги 349 нафари: жами 2550 нафар хотин-қизларга базавий ҳисоблаш миқдорининг 4 баравари миқдорида, жами 2 миллиард 754 миллион сўм миқдорда маблағ “Аёллар дафтари” жамғармаси маблағлари ҳисобидан ажратилди.

Некоторым категориям женщин предоставляется единовременная материальная помощь
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 31 марта 2022 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы изучения и решения проблем женщин» утвержден Порядок оказания материальной помощи женщинам, внесенным в «Женскую тетрадь".
На основании данного постановления в «Женскую тетрадь» по Янгихаетскому району включено 1614 женщин 3-й категории, 587 женщин 4-й категории и 349 женщин 6-й категории. Для всех 2550 женщин за счёт средств "Женской тетради" выделена материальная помощь в размере 4 БРВ, что в сумме составляет 2 млрд 754 млн сумов.