Bugun tuman subsidiya komissiyasi va fuqarolar ishtirokida navbatdagi yigʻilish boʻlib oʻtdi. Unda aniqlanishicha, subsidiya olish istagida ariza bergan fuqarolar 42nafar boʻlib, ularning 12nafariga ijobiy xulosa berildi.
Subsidiya olish istagida boʻlgan fuqarolarga tavsiyalar:
1. Subsidiyaga sotiladigan uy topishingiz kerak (kadastri tayyor, yangi qurilgan uylardan boʻlishi shart).
2. Uyning boshlangʻich pulini toʻlashga jamgʻarib qoʻygan pulingiz boʻlishi ( masalan siz 400 mln soʻmlik uy olmoqchi boʻlsangiz, davlat sizga 32 mln toʻlab beradi, uyni narxini 15%i dan kam boʻlmagan qismini siz toʻlashingiz kerak, yaʼni 400 mln ni 15 %i 60 mln boʻladi, shunda 32 mln davlat toʻlab bersa siz 28 mln boshlangʻich toʻlovni toʻlashingiz kerak.)
3. Uyni narxini 15% toʻlangandan keyin qolgan 85% 20 yilga kredit qilib beriladi, shu kreditni har oy toʻlashga yetadigan oylik maoshi yoki kafil topishingiz kerak.

Рекомендации для граждан, желающих получить субсидию
Сегодня состоялось очередное собрание районной субсидионной комиссии с участием граждан. В ходе собрания рассмотрено 42 заявления, одобрено - 12.
Рекомендации для граждан, желающих получить субсидию:
1. Вам нужно найти квартиру для покупки по субсидии (кадастровый документ должен быть готов, квартира из новостроек).
2. Наличие денег для оплаты первоначального взноса за квартиру (например, если вы хотите купить дом за 400 млн сумов, государство выплатит вам 32 млн, вы должны оплатить не менее 15% стоимости дома, т.е. 15% от 400 миллионов будет 60 миллионов, поэтому, если 32 миллиона платит государство, вы должны заплатить 28 миллионов предоплаты)
3. После оплаты 15% от стоимости дома оставшиеся 85% будут выданы в виде кредита на 20 лет, вам необходимо иметь ежемесячную зарплату или поручителя, который сможет ежемесячно погашать этот кредит.
4. Самое главное, чтобы не было жилья ни на ваше имя, ни на имя супруга.
5. Если вы соответствуете вышеуказанным 4 условиям, то вы можете подать заявку на получение субсидии через ЦГУ (центр государственных услуг) или на сайте my.gov.uz.