Yetakchilar oʻziga biriktirilgan mahallalarda faoliyatini quyidagi asosiy yoʻnalishlarda amalga oshiradi:
Madaniyat va sanʼatni targʻib qilish borasida – “Sanʼat gʻunchalari” koʻrik-tanlovi, maqom, baxshichilik va estrada boʻyicha “Yoshlar ovozi”, “Yosh musavvirlar” tanlovlari hamda “Kamalak yulduzlari” bolalar ijodiyot festivalini oʻtkazadi, shuningdek, yoshlar va bolalar teatr jamoalarini tashkil etadi;
Sogʻlom turmush tarzi va sportni ommalashtirish borasida – mini-futbol, voleybol, basketbol, stol tennisi, velosport, yugurish, shaxmat, shashka, badminton, kamondan otish boʻyicha musobaqalarni tashkil etadi, salomatlik uchun 5 000 qadam yurish marafoni hamda “Yosh ekolog” aksiyasini oʻtkazadi;
Axborot texnologiyalaridan samarali foydalanishni tashkil qilish borasida – “Bir million dasturchi”, “Dasturlashga birinchi qadam” loyihalarini amalga oshiradi, kibersport chempionati va “Axborot texnologiyalari bilimdoni” tanlovini oʻtkazadi;
Maʼnaviyat va kitobxonlikni targʻib qilish borasida – “Zakovat” musobaqasi, “Quvnoqlar va zukkolar”, “Zukko kitobxon”, “Yosh kitobxon”, “Yosh kitobxon oila”, “Xorijiy tillar bilimdoni” va “Yosh poliglot” tanlovlari hamda “Munozara” intellektual va milliy xalq oʻyinlarini tashkil etadi;
Vatanparvarlik ruhida tarbiyalash va huquqiy savodxonlikni oshirish borasida – “Yosh chegarachi”, “Yosh qutqaruvchi”, “Quvnoq startlar”, “Temurbeklar”, “Toʻmaris malikalari”, “Shunqorlar”, “Yosh huquqshunos”, “Yosh saylovchi”, “Yosh deputat” tanlovlari hamda “Men ham askar boʻlaman” aksiyalari va harbiy qismlarga sayohatlarni tashkil etadi;
Tadbirkorlik gʻoyalarini qoʻllab-quvvatlash borasida – “Oʻzbekiston uchun 100 gʻoya” va “Mahallaning ishbilarmon tadbirkori” tanlovlari, “Biznesga birinchi qadam” grant loyihasi hamda muvaffaqiyatga erishgan tadbirkorlar bilan uchrashuvlarni tashkil etadi.

В махаллях внедрят должность лидера молодёжи
В сфере популяризации культуры и искусства – организует конкурсы «Санъат Гунчалари», макома, искусства бахши и эстрады «Голос молодежи», «Юные художники» и детский фестиваль «Камалак юлдузлари», а также формирует молодежные и детские театральные коллективы;
Организует и проводит соревнования по пропаганде здорового образа жизни и спорта – по мини-футболу, волейболу, баскетболу, настольному теннису, велоспорту, бегу, шахматам, шашкам, бадминтону, стрельбе из лука, проводит марафон 5000 шагов для здоровья и акцию «Юный эколог»;
В сфере организации эффективного использования информационных технологий – реализует проекты «Миллион программистов», «Первый шаг к программированию», проводит чемпионат по киберспорту и конкурс «Знаток информационных технологий»;
В сфере пропаганды духовности и чтения – организует турниры «Заковат», национальные и интеллектуальные конкурсы «Веселых и находчивых», «Умный читатель», «Юный читатель», «Молодая семья читателей», «Знаток иностранного языка», «Юный полиглот» и «Дискуссия»;
По патриотическому воспитанию и правовой грамотности - конкурсы «Юный пограничник», «Юный спасатель», «Веселые старты», «Темурбеклар», «Тумарис маликалари», «Шункорлар», «Юный юрист», «Юный избиратель», «Молодой депутат», акцию «Я тоже стану солдатом» и поездки в воинские части;
В сфере поддержки предпринимательских идей – организует конкурсы «100 идей для Узбекистана» и «Предприниматель махалли», грантовый проект «Первый шаг к бизнесу» и встречи с успешными предпринимателями.