Fuqarolardan hayvonlarga ozor bermaslik va bunday holatlarga loqayd boʼlmasliklarini soʼraymiz
Soʼnggi paytlarda ijtimoiy tarmoqlarda jonivorlarga nisbatan vahshiyona munosabatda boʼlayotgan shaxslarning videolari koʼp tarqalyapti.
Mazkur holat jamoatchilik tomonidan jiddiy eʼtirozlarga sabab boʼlmoqda.
Darhaqiqat, hayvonlarga nisbatan shafqatsiz munosabatda boʼlish, gʼarazli niyatlarda qiynoqqa solish yoki azob berish, ularning oʼlimiga yoxud mayib boʼlishiga sababchi boʼlish, avvalo, insoniylik fazilatlariga zid hisoblanadi.
Bu borada Oʼzbekiston qonunchiligida, xususan, Maʼmuriy javobgarlik toʼgʼrisidagi kodeksning 111-moddasida ham maʼmuriy javobgarlik belgilangan.
Bundan tashqari, jinoyat kodeksining 202(1) moddasida hayvonlarga nisbatan shafqatsiz munosabatda boʼlganlik uchun jinoiy javobgarlik belgilangan.
Fursatdan foydalanib, fuqarolardan hayvonlarga ozor bermaslik va bunday holatlarga loqayd boʼlmasliklarini soʼraymiz.

В последнее время в социальных сетях появилось много видеороликов, на которых люди довольно жестоко обращаются с животными
timeicon 27-10-2022
В последнее время в социальных сетях появилось много видеороликов, на которых люди довольно жестоко обращаются с животными.
Эта ситуация вызывает серьезное беспокойство и возражения общественности.
Действительно, жестоко обращаться с животными, истязать их, причинять им страдания или убивать, наносить увечья, прежде всего, противоречит человеческим качествам.
В связи с этим законодательством Узбекистана, в частности статьей 111 Кодекса об административной ответственности, определена административная ответственность.
Кроме того, статья 202(1) Уголовного кодекса предусматривает также уголовную ответственность за жестокое обращение с животными.
Просим граждан, не обижать животных, не причинять им вред и не быть равнодушными к подобным ситуациям.