Bolalar masalalari dolzarbligicha qolmoqda
Kuni kecha bolalar masalalari bo‘yicha tuman komissiyasining navbatdagi yig'ilishi bo'lib o'tdi. Unda bir qator masalalar ko'rib chiqildi.
Dastlab, komissiya yig'ilishida voyaga yetmaganlar o‘rtasida huquqbuzarlik va jinoyatchilikning oldini olish borasidagi ishlar qoniqarsizligi, huquqni muhofaza qilish xodimlari hamda yoshlar yetakchilari o'rtasida o'zaro hamkorlikning yo'qligi ta’kidlanib, bu bo‘yicha mas’ul tashkilotlarning vaziyatni o‘nglash borasidagi takliflari tinglandi.
Bundan tashqari, kun tartibida ikki nafar fuqaroning davlat xizmatlari va farzandini o'qitish bilan bog'liq muammolari o'rganildi. Ularning biriga tegishli xodimlar biriktirilib, tug'ilganlik haqidagi guvohnomani olib berish hamda maktab ta'limiga jalb qilish bo'yicha aniq topshiriqlar berildi.
Shuningdek, yig'ilish davomida yoshlar o'rtasida spirtli ichimliklar va psixotrop moddalarga ruju qo'yganlarni aniqlash, zarur hollarda ularni majburiy davolash, shuningdek, go'daklar o'rtasida o'lim holatining oldini olish bo'yicha o'zaro hamkorlikda ishlar tashkil etish masalasi muhokama qilindi.

Вопросы, касающиеся детей остаются актуальными
На днях состоялось очередное заседание районной комиссии по вопросам детей. На нем был рассмотрен ряд вопросов.
Сначала на заседании комиссии было отмечено, что работа по предупреждению правонарушений и преступности среди несовершеннолетних неудовлетворительна, отсутствует взаимодействие между сотрудниками правоохранительных органов и лидерами молодежи, также заслушаны предложения ответственных организаций по исправлению ситуации.
Кроме того, в повестке дня были изучены проблемы двух граждан, связанные с государственными услугами и обучением своих детей. За одним из них были закреплены соответствующие сотрудники, даны конкретные поручения по выдаче свидетельств о рождении и привлечению их к школьному образованию.
Также в ходе собрания обсуждался вопрос организации совместной работы по выявлению среди молодежи лиц, злоупотребляющих алкоголем и психотропными веществами, о необходимости принудительному их лечению, а также предотвращению случаев смертности среди младенцев.