Aholi ishtirokida navbatdagi ma’naviy-ma’rifiy tabdir bo‘lib o‘tdi
Kuni kecha 285-sonli umumta’lim maktabida O‘zbekiston Respublikasi Din ishlari bo‘yicha qo‘mitasi, tuman hokimligi va Toshkent shahar "Ma’rifiy targ‘ibot markazi" muassasasi hamkorligida "Jaholatga qarshi – ma’rifat" mavzusida ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
Tadbir davomida diniy bag‘rikenglik va vijdon erkinligi tushunchalarining mazmun-mohiyati, mediasavodxonlikni oshirish, yoshlarning dunyoqarashini kengaytirish, ijtimoiy tarmoqlardagi axborotlarni olish va tarqatishda e’tiborli bo‘lish, diniy ekstremizm va terrorizm kabi yot g‘oyalar ta’siriga tushib qolmaslik haqida tushuntirishlar berib o‘tildi.
Ushbu chora-tadbirlardan ko‘zlangan asosiy maqsad ijtimoiy-ma’naviy muhitni sog‘lomlashtirish, diniy bag‘rikenglik va millatlararo totuvlikni mustahkamlashdir.

Вчера в средней школе № 285 совместно с Комитетом по делам религий Республики Узбекистан, хокимиятом района и ГУ «Центр содействия просвещению» города Ташкента было организовано просветительское мероприятие на тему «Против невежества – просвещение».
В ходе мероприятия были даны разъяснения о сути понятий религиозной толерантности и свободы совести, повышении медиаграмотности, расширении мировоззрения молодежи, о необходимости быть осторожными при получении и распространении информации в социальных сетях, а также не поддаваться влиянию чуждых идей, таких как религиозный экстремизм и терроризм.
Основная цель данных мероприятий – улучшение социально-духовной обстановки, укрепление религиозной толерантности и межнационального согласия.