Yangihayot tumani davlat soliq inspektsiyasi boshligʼining hisoboti va tadbirkorlarga murojaati
Yurtboshimiz joriy yilning 16 mart kuni Davlat soliq qoʼmitasiga tashrifi chogʼida sohani takomillashtirish, xususan, soliq tizimini raqamlashtirish, soliq toʼlovchilarga xizmat koʼrsatish sifati va koʼlamini oshirish, shuningdek, «Soliqchi- koʼmakchi» tamoyili asosida tadbirkorlar bilan bevosita muloqotga kirishib, ularning muammolarini oʼrganish va soliq qonunchiligidagi oʼzgarishlarni tushuntirish yuzasidan bir qator topshiriqlar bergandi.
Mazkur topshiriqlar ijrosini taʼminlash, tadbirkorlarni soliq sohasidagi oʼzgarish va yangiliklar bilan tushuntirish maqsadida, 28-29 mart kunlari Davlat soliq qoʼmitasi rahbariyati boshchiligida joylarda tadbirkorlar bilan uchrashuvlar oʼtkazildi. Davlat soliq qoʼmitasi raisning oʼrinbosari ishtirokida Yangihayot tumanida oʼtkazilgan uchrashuvda tumanimizda faoliyat yuritayotgan tadbirkorlar ishtirok etishdi.
Tuman davlat soliq inspektsiyasi tomonidan 2022 yilning Oktabrь oyi davomida amalga oshirilgan ayrim maʼlumotlarga eʼtiboringizni qaratsak. Davlat soliq inspektsiyasi mutaxassislari tomonidan tumanda jami 2 marotaba tadbirkorlar bilan bevosita muloqotlar oʼtkazildi.
Uchrashuvlarda qariyb 76 nafar tadbirkorlik subʼektlariga soliq qonunchiligiga kiritilgan oʼzgarish va qoʼshimchalar, yangiliklar, avtomatlashtirilgan axborot tizimlari haqida batafsil maʼlumot berildi.
Аyni paytda tumanda 1195 taga yaqin tadbirkorlik subʼektlari faoliyat koʼrsatadi. Yil boshidan buyon «Soliqchi-koʼmakchi » tamoyili asosida tumanimizdagi 1195 ta korxonaning 56 ta muammolari oʼrganilib, mazkur muammolarning 42 tadan ortigʼi bevosita soliq xodimlari koʼmagida hal etildi.
Yangihayot tuman davlat soliq xizmati organlari xodimlari tomonidan tadbirkorlik subʼektlari bilan olib borilgan tushuntirish ishlari natijasida 26 ta korxonadagi 126 nafar norasmiy ishlovchi fuqarolar faoliyati qonuniylashtirildi.
Аgar sohalar kesimida koʼrib chiqadigan boʼlsak, savdo va umumiy ovqatlanish korxonalarida 12 nafar, ishlab chiqarish va xizmat koʼrsatish korxonalarida 106 nafar, qurilish korxonalarida nafar hamda qishloq xoʼjaligi sohasida faoliyat yurituvchi 8 nafar fuqarolarning faoliyati rasmiylashtirildi va byudjetga 163,8 million soʼm qoʼshimcha mablagʼ yoʼnaltirildi.
Аytish kerakki, keyingi yillarda mamlakatimizda aholi va biznes uchun qulayliklarni oshirish, soliq munosabatlarida inson omilini kamaytirish maqsadida soliq maʼmuriyatchiligi tubdan isloh qilinmoqda.
Xususan, 2020 yilda yangi tahrirdagi Oʼzbekiston Respublikasi Soliq kodeksi qabul qilindi. Soliq turlari 13 tadan 9 taga kamaytirildi. Mol-mulk soligʼi esa 2 foizdan 1,5 foizga tushdi. Аylanmadan olinadigan soliq stavkasi oʼtgan yilgi foizdan saqlab qolindi. Natijada Yangihayot tadbirkorlarning ham islohotlarga ishonchi ortib, soliq tushumlari tumanda 1,5 baravar koʼpaygan boʼlsa, aylanmadan olinadigan soliq toʼlovchilar soni 1056 dan 1195 taga yetdi.
Joriy yilning Oktabrь oyida «soliq-hamkor» dasturi orqali tuman hududida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlik subʼektlari bilan bogʼliq soliq hukukbuzurliklar toʼgʼrisida jami 60 ta murojaat kelib tushgan boʼlib, murojaatlar yuzasidan 60 ta sayyor soliq tekshiruvlari oʼtkazildi. 2022 yilning 3-choragi davomida tushgan ushbu murojaatlarning barchasi oʼz tasdigʼini topdi.
Murojaat qilgan 21 nafar fuqarolarning bank plastik kartochkasiga 8,29 mln. soʼm pul mablagʼlari belgilangan tartibda oʼtkazib berildi. Oktabrь oyi mobaynida 1 ta korxonalarga yer soligʼi, 1 ta korxonaga mol-mulk soligʼi, 3 ta korxonaga ijtimoiy soliq, 3 ta korxonaga aylanmadan olinadigan soliq uchun soliq toʼlovlaridan imtiyoz qoʼllanildi.
Hurmatli tadbirkorlar!
Yangihayot tumani Davlat soliq inspektsiyasi xodimlari «Soliq-koʼmakchi » tamoyili asosida Sizlarga yaqindan yordam berishga doimo tayyor. Bizga murojaat qiling. Barcha savollaringizga javob berishga va bilmaganlaringizni oʼrgatishga astoydil koʼmaklashamiz.

В ходе визита в Государственный налоговый комитет 16 марта 2022 года Президент Республики Узбекистан обсудил совершенствование налоговой системы, в частности её цифровизацию, повышение качества и объема услуг, предоставляемых налогоплательщикам, дал ряд заданий по разъяснению предпринимателям о вносимых изменениях в налоговое законодательство, а также по изучению их проблем по принципу «Налоговик-помощник».
В целях обеспечения выполнения поставленных задач и информирования предпринимателей об изменениях и нововведениях в налоговой сфере, 28-29 марта текущего года, под руководством ГНК были проведены встречи с предпринимателями. Предприниматели, работающие в нашем районе, также приняли участие в собрании, проведенном в Янгихаётском районе с участием заместителя председателя Государственного налогового комитета.
Обращаем ваше внимание, что и в октябре этого года непосредственно специалистами районной налоговой инспекции были проведены 2 встречи с предпринимателями района.
На встречах около 76 хозяйствующих субъектов были подробно проинформированы об изменениях и дополнениях в налоговом законодательстве, нововведениях и автоматизированных информационных системах.
В настоящее время в районе действуют около 1195 субъектов предпринимательства. С начала года изучено 56 проблем предприятий нашего района по принципу «Налоговик-помощник», причем более 42 из этих проблем решены непосредственно с помощью налоговых работников.
В результате проведенной сотрудниками Янгихаётской районной государственной налоговой службы разъяснительной работы с хозяйствующими субъектами легализована деятельность 126 граждан, работающих неофициально на 26 предприятиях.
Если рассматривать в разрезе отраслей, то была оформлена деятельность 12 человек на предприятиях торговли и общественного питания, 106 человек на предприятиях производства и обслуживания, 1 человек на строительных предприятиях и 8 граждан, работающих в сфере сельского хозяйства. В результате дополнительно в бюджет было направлено 163,8 млн сум.
Следует сказать, что в последние годы в нашей стране, налоговое администрирование было радикально реформировано с целью повышения удобства для населения и бизнеса, снижения человеческого фактора в налоговых отношениях.
В частности, с 1 января 2020 года вступил в силу новый Налоговый кодекс Республики Узбекистан. Количество видов налогов было сокращено с 13 до 9. Ставка налога на имущество с юридических лиц снизилась с 2 процентов до 1,5 процента. Ставка налога с оборота сохранена на уровне прошлого года. В результате повысилось доверие предпринимателей к проводимым реформам, что привело к увеличению налоговых поступлений в районе в 1,5 раза и числа налогоплательщиков с 1056 до 1195 человек.
В октябре текущего года по программе "Налоговый партнер" поступило в общей сложности 60 обращений по налоговым нарушениям, связанным с хозяйствующими субъектами, действующими на территории района. По обращениям было проведено 60 выездных налоговых проверок. Все эти обращения, которые пришлись на 3 квартал 2022 года, нашли свое подтверждение. На банковские пластиковые карты 21 гражданина, обратившихся в установленном порядке, переведено 8,29 млн сум.
В течение октября 1 предприятие получило освобождение от земельного налога, 1 предприятие - по налогу на имущество с юридических лиц, 3 предприятия - по социальному налогу и 3 предприятия - по налогу с оборота.
Уважаемые предприниматели!
Сотрудники Янгихаётской районной государственной налоговой инспекции всегда готовы прийти вам на помощь по принципу «Налоговик-помощник». Свяжитесь с нами. Мы готовы помочь ответить на все ваши вопросы.